Site logo

Studia w Krakowie. Kierunki dzienne, zaoczne, płatne, bezpłatne.

Wszystko o studiach w Krakowie

Kierunki studiów w Krakowie i Małopolsce

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Krakowa i Małopolski

List view

Co warto studiować w Krakowie i Małopolsce

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia w Krakowie i Małopolsce

Studia w Poznaniu i WielkopolsceKraków to jedno z największych miast w Polsce i jednocześnie jeden z najważniejszych ośrodków akademickich naszego kraju. W związku z tym większość studentów w Małopolsce korzysta z infrastruktury uczelnianej i rozrywkowej tego miasta. Według danych statystycznych, każdego roku w Krakowie rozpoczyna naukę na pierwszym roku studiów blisko 38 tysięcy studentów. Jednocześnie w mieście studiuje łącznie ponad 142 tysiące osób, dzięki czemu studenci stają się bardzo ważną częścią lokalnej społeczności, co można dostrzec na każdym kroku. Rocznie studia w Krakowie kończy powyżej 40 tysięcy osób, z czego około 50% to absolwenci studiów pierwszego stopnia, w tym 60% to studia licencjackie, a 40% to studia inżynierskie. Studia magisterskie w Krakowie kończy podobna liczba co licencjat. Do najpopularniejszych kierunków należą studia techniczne, przemysłowe i budowlane. Za nimi plasują się kierunki biznesowe i społeczne. Oferta uczelni skierowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców, idealne propozycje dla siebie znajdą zarówno humaniści, jak i osoby o technicznych predyspozycjach. Wysoka jakość nauczania i eksperckie specjalizacje zachęcają do studiowania w Krakowie nie tylko osoby z całej Polski, ale również liczne grono zagranicznych studentów. Ta multikulturowość jeszcze lepiej przygotowuje do wyzwań współczesnego świata oraz otwiera u studentów nowe horyzonty. Poza ofertą edukacyjną, Kraków daje sporo możliwości do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Studia w Małopolsce to oczywiście nie tylko Kraków, choć on jako stolica i ważny ośrodek akademicki na mapie Europy, zdecydowanie znajduje się na czele. Poza Krakowem, z oferty studiów w Małopolsce można skorzystać w takich miejscowościach jak Oświęcim, Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Olkusz, Chrzanów, Miechów, Bochnia i Myślenice. Możliwość studiowania w mniejszych ośrodkach jest bardzo dużym atutem Małopolski. To szansa dla osób, które na co dzień mieszkają w tych miastach lub w ich okolicach. które dzięki łatwemu dostępowi do szkolnictwa wyższego, mogą pogłębiać zainteresowania i pozyskiwać nowe kwalifikacje, bez potrzeby dużych zmian w swoim życiu.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Krakowie i Małopolsce?

Uczelnie publiczne w Krakowie i Małopolsce, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, politechniki – jak Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, akademie – w tym Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie i AWF-y – Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, oraz akademie związane z naukami stosowanymi: Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne – jak Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, przyrodnicze i rolnicze, jak Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, ekonomiczno-biznesowe – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie i Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON). Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. W Małopolsce działają dwie takie uczelnie: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Akademia Ignatianum w Krakowie.

Uczelnie niepubliczne w Krakowie i Małopolsce, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Niemal wszystkie krakowskie i małopolskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne w Krakowie, z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych). Status uczelni akademickiej z siedzibą w Małopolsce ma jedynie Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Krakowie i Małopolsce?

Sprawdź krakowskie i małopolskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe w Krakowie i Małopolsce

Studia podyplomowe od lat cieszą się rosnącą popularnością. W obecnych czasach warto stale podnosić swoje kwalifikacje, co zdecydowanie pomaga w odnalezieniu się na wymagającym rynku pracy. Skorzystanie z oferty studiów podyplomowych może być z jednej strony szansą na uzupełnienie swojego wykształcenia lub nawet pozyskanie całkiem nowych umiejętności w ramach przebranżowienia się. Ich bezsprzecznym atutem jest krótszy czas realizacji programu edukacji, niż w przypadku studiów na stopniach licencjackim, inżynierskim, czy magisterskim. Z oferty studiów podyplomowych mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wykształcenie licencjackie lub inżynierskie, ale warto każdorazowo zapoznać się z dokładnym regulaminem i zasadami rekrutacji na danej uczelni. Studia podyplomowe najczęściej prowadzone są w trybie niestacjonarnym, czyli weekendowym. Wszystko dlatego, że najczęściej ich uczestnikami są osoby aktywne zawodowo, a uczęszczanie na zajęcia nie powinno kolidować z bieżącymi obowiązkami służbowymi. Oferty podyplomówek można skorzystać zarówno w Krakowie, jak i w mniejszych ośrodkach w Małopolsce. Znajdziecie je zarówno w krakowskich uczelniach publicznych, uczelniach zawodowych i prywatnych także w mniejszych miejscowościach. Ukończenie studiów podyplomowych może pozwolić zdobyć niezbędne kwalifikacje do awansu lub też przebranżowić się. Nauczyciele małopolskich szkół bardzo chętnie korzystają z podypomówek o profilu pedagogicznym. Mnogość dostępnych uczelni i rozbudowana oferta sprawiają, że poziom edukacji jest różny i można go bez problemu dopasować do swoich potrzeb i możliwości. To sprawia, że sektor studiów podyplomowych w Małopolsce cieszy się rosnącą popularnością.

Co się dzieje w Krakowie i Małopolsce?

Rekrutacja na studia, drzwi otwarte, juwenalia, imprezy studenckie, noce naukowców i wszystko co ważne w Krakowie i Małopolsce.

Rekrutacja na studia w Krakowie i Małopolsce

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Krakowie i innych ośrodkach akademickich Małopolski, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie na UJ), Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki (rekrutacja na „krakowskiej polibudzie”), Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (rekrutacja na AGH Kraków) Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (rekrutacja na studia licencjackie i magisterskie „uzupełniające”, na krakowskim “uniwerku pedagogicznym”), Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie czy Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie i jednolite magisterskie na UE Kraków i UR Kraków). Przy studiach płatnych dostępnych w Krakowie i Małopolsce, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Krakowie i innych uczelniach Małopolski (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Krakowie), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na krakowskich i małopolskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (rekrutacja na studia plastyczne i wizerunkowe na ASP Kraków), Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (rekrutacja na studia muzyczne na AM w Krakowie), Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (rekrutacja na aktorstwo, reżyserię i inne kierunki teatralne w AST Kraków), sportowe – głównie Akademię Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (rekrutacja na AWF Kraków), wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).

Opinie o studiach w Krakowie i Małopolsce

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Krakowie i innych ośrodkach akademickich Małopolski. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Krakowie i Małopolsce. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Czy warto studiować w Krakowie i Małopolsce?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na krakowskie i małopolskie studia, zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów, na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach, bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „jak się studiuje”?, „jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „co jest fajnego, a co trudnego, w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o krakowskich i małopolskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (jak oceniane są studia na UJ Kraków), Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki (co można sądzić o studiach na krakowskiej „polibudzie”?), Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (jak wyglądają studia na AGH Kraków), Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (jak postrzegany jest krakowski UP), Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (jak oceniać studia biznesowe i ekonomiczne na UE Kraków) czy Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (opinie wyrażane o UR w Krakowie), Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (jak wyglądają studia plastyczne i wizualne na ASP w Krakowie, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (ocena studiów muzycznych na AM w Krakowie), Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (ocena studiów aktorskich, reżyserskich i innych teatralnych w AST Kraków), Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (jak postrzegana jest AWF Kraków). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samym Krakowie, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim Nowym Targu (Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu), Nowym Sączu (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu), Oświęcimiu (Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu), Tarnowie (Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Krakowa i Małopolski (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Krakowa i innych małopolskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Krakowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Tarnowie.

Zobacz studia w Krakowie i Małopolsce (film)

Praca po studiach w Krakowie i Małopolsce

Rynek pracy - perspektywy zatrudnieniaRynek pracy w Krakowie wygląda bardzo atrakcyjnie i dodatkowo wpływa na popularność miasta jako ośrodka akademickiego. Uczelnie aktywnie współpracują z renomowanymi pracodawcami, co ułatwia absolwentom start na rynku pracy. W samym Krakowie działa obecnie około 25 tysięcy firm oraz około 75 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych. Według najnowszych danych, bezrobocie w Małopolsce wynosi obecnie 5,5%, a w samym Krakowie wynosi ono poniżej 3%. Absolwenci kierunków technologicznych mogą liczyć na zatrudnienie w firmach, które należą do liderów rynku. Wśród nich znajdują się między innymi Comarch SA, ELTE GPS Sp. z o. o. oraz Synerise. Studenci z kierunków logistycznych mogą być niezbędni praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, w tym między innymi w Matex Transport S.C, czyli prężnej firmie transportowej. Do dużych zakładów pracy w Krakowie koniecznie trzeba zaliczyć również Wawel S.A. (produkcja słodyczy), Walstead Kraków Sp. z o. o. (drukarnia), Capgemini Sp. z o. o. (consulting), TEVA Operations Poland (farmaceutyka), Mota-EGIL Central Europe (branża budowlana), czy Philip Morris Polska (branża tytoniowa), które mają siedziby w Krakowie. Ponadto w Małopolsce siedziby mają Grupa Azoty S.A. GK w Tarnowie, Grupa Valeo w Skawinie, Grupa Maspex w Wadowicach, czy też Synthos S.A. GK w Oświęcimiu. Kraków to bardzo ważne centrum IT w Polsce, co również sprzyja tutejszym absolwentom, kierunków informatycznych. Oferta pracy w Krakowie i Małopolsce jest rozbudowana, dzięki czemu większość osób znajdzie idealne propozycje dla siebie. Dodatkowo region ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie, a lokalne Tatry i Podhale to miejsca, które tętnią życiem przez cały rok i tu również łatwo znaleźć zatrudnienie. Rynek pracy przyjazny jest zarówno absolwentom jak i studentom. Pierwsi mogą znaleźć pracę bezpośrednio w swoim zawodzie, studenci mogą zdobywać doświadczenie zgodne z kierunkiem studiów lub pracować w zupełnie innej branży, pozyskując w ten sposób środki na swoje utrzymanie. Pod tym względem Kraków i region Małopolski są bardzo wdzięczne. Niska stopa bezrobocia oraz szerokie grono uznanych, dużych pracodawców, to bardzo duży atut i magnes dla kandydatów na studia.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję