Jubileusz dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina jest wyjątkową okazją do zogniskowania uwagi środowisk uniwersyteckich na problemie kultury, tożsamości i świadomości narodowej oraz edukacji artystycznej młodych pokoleń Polaków. Niestety, badania naukowe wskazują na zanik zainteresowania młodych ludzi kulturą muzyczną, zwłaszcza rodzimą. Zjawisko to wynika z niskiego poziomu edukacji muzycznej w szkołach podstawowych i gimnazjach, co sprawia, że młodzież nie jest przygotowana do przeżywania i rozumienia muzyki.

 

Również zakres przedmiotowy kształcenia muzycznego studentów specjalności pedagogicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym jest bardzo ograniczony i brakuje w nim miejsca na wyrównanie szkolnych zaniedbań. Z tego powodu Katedra Edukacji Artystycznej, działająca w Instytucie Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej UP, podjęła skierowaną do studentów specjalności pedagogicznych inicjatywę, polegającą na organizowaniu koncertów muzyki poważnej połączonych z prelekcjami tematycznymi. Celem tego projektu jest szerzenie wiedzy o kulturze muzycznej wśród przyszłych nauczycieli. Należy zauważyć, że Uniwersytet Pedagogiczny posiada dobre warunki do prowadzenia audycji muzycznych oraz koncertów.


Inicjatywa Katedry Edukacji Artystycznej spotkała się z pozytywnym przyjęciem ze strony Władz Uczelni: JM Rektora prof. Michała Śliwy, Prorektora ds. Nauki i Współpracy Zagranicznej prof. Tadeusza Budrewicza, Dziekana Wydziału Pedagogicznego prof. Ireneusza Kaweckiego, Dyrektor Instytutu Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej prof. Ireny Adamek, a także prof. Stanisława Krawczyńskiego – Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, prorektor AM dr Małgorzaty Janickiej-Słysz oraz dziekanów poszczególnych Wydziałów i Katedr AM: prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy, prof. Ewy Bukojemskiej, prof. Adama Korzeniowskiego oraz: prof. Alicji Jarzębskiej i dr Anny Piotrowskiej z Instytutu Muzykologii UJ.

 Projekt „Studenci studentom” rozpoczął się w styczniu 2010 r. Realizacja inicjatywy odbywać się będzie raz w miesiącu, w czasie roku akademickiego, tj. od października do stycznia i od marca do maja. Czas trwania projektu nie jest ograniczony. Jego autorzy wyrażają nadzieję, że cykl audycji słowno-muzycznych wejdzie na stałe do programu działalności Uczelni.

 

 

A oto tematyka koncertów, wystaw oraz odczytów, które odbyły się w budynku Wydziału Pedagogicznego przy ul. Ingardena 4 w roku 2010 w semestrze letnim. Ich wykonawcami byli studenci i wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie oraz z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego:


25 styczna: Fryderyk Chopin na tle epoki – prezentacja multimedialna studentów UJ, oraz dyskusja panelowa: Jak popularyzować muzykę poważną wśród studentów;

3 marca: Fryderyk Chopin 2010 – koncert inaugurujący obchody Roku Chopinowskiego, wykonanie: dr M. Janicka-Słysz – prorektor Akademii Muzycznej, Dobrochna Krówka, Paweł Motyczyński (Akademia Muzyczna);

7 kwietnia: Inspiracje muzyką Fryderyka Chopina w malarstwie Jerzego Dudy-Gracza – prezentacja multimedialna Z. Koźmińskiej oraz recital fortepianowy;

maj: Fryderyk Chopin – Polak i Europejczyk – prelekcja, Koncert fortepianowy e-moll F. Chopina w wykonaniu orkiestry Szkoły Muzycznej II st. pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego. Przy fortepianie – kandydat do Konkursu Chopinowskiego 2010 M. Koziak;

17 maja: Twórczość Fryderyka Chopina w polskim jazzie – prezentacja multimedialna Aleksandry Czarkowskiej, studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego;

26 maja: Emocjonalność Romantyków – wystawa prac plastycznych inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina, wykonanych przez studentów naszego Uniwersytetu pod kierunkiem prof. UP Haliny Sali-Wójcik oraz koncert muzyki fortepianowej Chopina, Skriabina i Debussy’ego w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie.

Warto odnotować również, że 3 marca w bardzo miłej atmosferze odbył się uroczysty koncert inaugurujący Rok Chopinowski w UP, który okazał się pierwszym sukcesem artystycznym i organizacyjnym, co dobrze wróży dalszej realizacji projektu. Z ogromnym zainteresowaniem honorowych gości i studentów spotkał się wykład dr M. Janickiej-Słysz, a recitale D. Krówki i P. Motyczyńskiego zostały nagrodzone wielkimi brawami.

Innym niezwykle ważnym akcentem obchodów Roku Chopinowskiego na UP jest konferencja naukowa zaplanowana na 25–26 października 2010 r., poświęcona pedagogicznym i kulturowym aspektom twórczości Fryderyka Chopina: „Chopin w szkole i kulturze”. Organizatorami konferencji są: Wydział Humanistyczny we współpracy z Wydziałem Pedagogicznym UP.

 

Romualda Ławrowska

 

Artykuł ukazał się w "Konspekcie" - piśmie Uniwersytetu Pedagogicznego

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->