W dniach 1 - 6 lipca br. w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się piąta edycja Szkoły Letniej dla Nauczycieli - Nauczanie o Holokauście. Program jest wspólnym przedsięwzięciem polskich i zagranicznych instytucji: Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Illinois Holocaust Museum and Education Center, Skokie, Illinois, USA, Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Sponsorem V Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście jest Claims Conference. The Conference on Jewish Material Claims Against Germany.

Wśród zaproszonych ekspertów znajdą się m.in. prof. Jan Tomasz Gross, prof. Michael Berenbaum, prof. Feliks Tych, prof. Zdzisław Mach, dr Piotr Trojański, dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, Krystyna Oleksy, Robert Szuchta, Robert Kuwałek oraz Tomasz Blatt były więzień obozu zagłady SS-Sonderkommando Sobibór i uczestnik powstania więźniów tego obozu.

Nasza oferta edukacyjna skierowana jest do nauczycieli, studentów, trenerów i liderów organizacji pozarządowych z całej Polski, którzy zajmują się tematyką Holokaustu. W V Szkole Letniej Nauczanie o Holokauście weźmie udział 60 osób. Zaproszeni wykładowcy, wybitni nauczyciele akademiccy oraz eksperci z Polski, USA oraz Izraela podzielą się z uczestnikami Programu swą wiedzą o tym, jak uczyć o Zagładzie i z jakich materiałów korzystać.

Misją Szkoły Letniej - Nauczanie o Holokauście budowanie sprawiedliwego, otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa poprzez włączenie nauczania o Holokauście do polskiego systemu szkolnictwa. Wspólna polsko-amerykańska inicjatywa edukacyjna jest tym bardziej aktualna i potrzebna w chwili, gdy coraz częściej stajemy się świadkami odradzania się haseł nacjonalistycznych, a nawet wręcz rasistowskich.

W ramach piątej edycji Szkoły Letniej - Nauczanie o Holokauście odbędą się wykłady, prezentacje, warsztaty, projekcje filmów, dyskusje panelowe i sesje pytań do ekspertów. Jeden dzień uczestnicy Szkoły spędzą w Oświęcimiu, gdzie będą mogli wybrać jeden z trzech wariantów wizyt studyjnych w Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau, wezmą udział w sesjach naukowych w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, odwiedzą Żydowskie Centrum Edukacyjne w Oświęcimiu. W programie Szkoły Letniej jest również miejsce na wizytę w Muzeum Galicja oraz zwiedzanie krakowskiego Kazimierza.

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->