phoca_thumb_s_kudrycka15Spotkanie ze studentami tworzącymi Społeczne Radio Akademickie Radiofonia, debata o przyszłości badań nad nowoczesną energią oraz zwiedzanie nowej siedziby dla Narodowego Centrum Nauki – minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka złoży w najbliższy piątek oficjalną wizytę w Krakowie.

Wizytę rozpocznie spotkanie z młodymi ludźmi, studentami i wolontariuszami, którzy tworzą akademicką rozgłośnię Radiofonia. Prof. Kudrycka udzieli wywiadu oraz przedstawi przebój promujący studia na kierunkach ścisłych, wykonywany przez Tomasza Karolaka.

Wspólnie z rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Antonim Tajdusiem minister nauki zwiedzi cztery największe inwestycje AGH. Budowa nowoczesnych pawilonów, laboratoriów i sal dydaktycznych pochłonie łącznie ponad 220 milionów złotych, środki te pochodzą z różnych strumieni unijnego finansowania.

Następnie Barbara Kudrycka spotka się z ekspertami w dziedzinie energetyki, z którymi rozmawiać będzie o możliwościach rozwojowych, kształceniu studentów w dziedzinach niezbędnych dla potrzeb nowoczesnej energetyki i przemysłu.

Kraków jest nie tylko jedynym miastem z Polski, ale i jedynym miastem spośród nowych państw członkowskich, w którym zlokalizowano siedzibę Węzła Wiedzy i Innowacji (WWI). Krakowski Węzeł będzie się specjalizował w czystych technologiach węglowych oraz opracowaniu nowego podejścia do zarządzania węglem. Głównymi celami będą więc gazyfikacja węgla, przechwytywanie i magazynowanie CO2, redukcja emisji oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Węzeł daje możliwość transferu supernowoczesnych technologii do biznesu na ogromną skalę.

Na godzinę 13.00 w głównym gmachu AGH zaplanowano konferencję prasową pt. „Kraków centrum badań nad nowoczesną energią”.

Po południu, około godziny 14.30, prof. Barbara Kudrycka zwiedzi budynek przy Małym Rynku w Krakowie, gdzie swoją siedzibę będzie miało Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Narodowe Centrum Nauki opracuje strategię badawczą dla kraju w obszarze badań podstawowych i wyznaczy priorytetowe dyscypliny naukowe, warunkujące cywilizacyjny rozwój Polski. NCN będzie też rozdzielać w drodze otwartych, przejrzystych konkursów publiczne środki na realizację najambitniejszych, pionierskich projektów badawczych. O granty NCN będą mogły się ubiegać zarówno instytuty naukowe i zespoły badawcze, jak i osoby fizyczne, prowadzące na własną rękę badania, które mogą stanowić w przyszłości przełom dla dotychczasowego stanu wiedzy.

Dzięki zaangażowaniu władz Krakowa i województwa małopolskiego, NCN pozyskało prestiżową lokalizację – mieścić będzie się w połączonych kamienicach przy Małym Rynku 5-6, dysponując powierzchnią ponad 2 tys. metrów kwadratowych.



Nadawcą newslettera jest:
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->