Uniwersytet Jagielloński zamknął we wtorek elektroniczną rejestrację na studia. W środę uczelnia podała, że liczba chętnych jest większa niż przed rokiem.

 

Tuż po zamknięciu rejestracji wydawało się, że liczba kandydatów ubiegających się o indeks UJ będzie minimalnie mniejsza, niż rok wcześniej. Ze statystyk, które uczelnia przedstawiła wczoraj po południu, wynika jednak, że chętnych do studiowania na najstarszej polskiej uczelni jest już ponad 39 tys. - W tym momencie mamy już więcej kandydatów niż przed rokiem, a rejestracje są ciągle potwierdzane - cieszyła się w środę Katarzyna Pilitowska, rzeczniczka UJ.

W tej chwili najpopularniejsze kierunki studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich to: kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny (już prawie 20 osób na miejsce), prawo, farmacja, filologia angielska (w środę po południu było ponad 20 chętnych na jeden indeks), psychologia, stosunki międzynarodowe (ponad dziewięciu chętnych) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna (ponad 14 kandydatów na jedno miejsce).

Dużym zainteresowaniem i renomą cieszą się studia w Katedrze Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Jednostka ta jest jedną z niewielu, które w dobie niżu demograficznego zwiększają limity przyjęć na studia dzienne (obecnie wynosi on 150 kandydatów na studia I stopnia, 70 osób na studia bliskowschodnie i 80 na dalekowschodnie). - Na oba prowadzone w katedrze kierunki (studia bliskowschodnie i studia dalekowschodnie) zarejestrowało się ponad 400 kandydatów, co daje średnio 2,7 kandydata na jedno miejsce. Ten wynik jest efektem wieloletniej pracy oraz zaangażowania zespołu katedry w osiąganie wysokiej jakości kształcenia - nie kryje zadowolenia dr Łukasz Fyderek z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Z nowych kierunków, jakie UJ zaproponował młodym ludziom, największą popularnością cieszą się takie, jak kognitywistyka (jest już ponad 11 chętnych na jeden indeks), biochemia, ochrona dóbr kultury, dietetyka oraz filologia portugalska. Wśród nowych specjalności znalazła się także krytyka literacka (studia drugiego stopnia), którą zaoferował Wydział Polonistyki UJ. W ciągu czterech semestrów studenci poznają podstawowe gatunki krytyczne oraz historię nowoczesnej polskiej krytyki literackiej. Nauczą się, jak działają instytucje kulturalne i jak redagowane są pisma zajmujące się krytyką literacką i artystyczną. Studia te przygotowują do pracy w wydawnictwach, redakcjach, instytucjach kulturalnych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->