festiwal krakwTeoria – Poznanie – Doświadczenie to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Nauki w Krakowie, który odbywać się będzie od 9 do 12 maja br. Patronem wydarzenia jest Jan Józef Ignacy Łukasiewicz. Głównym koordynatorem Festiwalu jest po raz kolejny Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

 Panele dyskusyjne, prezentacje, warsztaty, wycieczki, występy, spektakle i wiele innych atrakcji czeka na wszystkich, którzy odwiedzą tegoroczny, dwunasty z kolei Festiwal Nauki w Krakowie.

Centrum wydarzeń w postaci Festynu Nauki zlokalizowane będzie tradycyjnie na płycie Rynku Głównego w Krakowie oraz na terenie Collegium Medium UJ, przy ul. Św. Anny 12.

Festiwal Nauki tradycyjnie rozpocznie koncert inauguracyjny organizowany przez Akademię Muzyczną w Krakowie, a zakończy spektakl teatralny organizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Przez trzy dni, tj. od czwartku, 10 maja do soboty, 12 maja, Rynek Główny w Krakowie zamieni się w „naukowe miasteczko namiotowe”. Będzie można porozmawiać z naukowcami, studentami i innymi osobami zaangażowanymi w organizację Festiwalu. Odważniejsi będą mogli wykonać proste doświadczenia, eksperymenty lub pomiary. Planowany jest też darmowy pokaz kinowy filmów związanych z J. J. Ignacym Łukasiewiczem. Bezpłatnie będzie można też zwiedzić niektóre muzea, instytuty, albo wziąć udział w warsztatach.

Ten rok obfitował będzie w liczne koncerty chóralne, m.in. w Filharmonii Krakowskiej planowany jest „maraton chóralny”, a na scenie odśpiewane mają zostać przeboje muzyki rozrywkowej.

Wszyscy chcący zgłębić swoją wiedzę na temat biotechnologii powinni koniecznie wysłuchać debaty naukowej pt. „Biotechnologia na co dzień”. Organizatorzy zaplanowali również wieczór międzynarodowy „We are made of art. and science” z udziałem zagranicznych gości – m.in. członków UNeECC.

Podczas Festiwalu, na południowej fasadzie Sukiennic odbywać się będzie pokaz światła i dźwięku, tzw. mapping. Projekcja i obrazy do niej tworzone inspirowane będą plastycznym przetwarzaniem budynku.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie w ramach Festiwalu Nauki przygotował konkurs filmowy dla młodzieży w wieku od 10 do 17 lat, który polegał będzie na nakręceniu amatorskiego filmu krótkometrażowego na temat „Nauka i Światło”. Prace należy składać w terminie od 19 marca do 14 kwietnia br.

W Festiwalu udział wezmą także instytucje zaproszone: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Ogród Doświadczeń w Krakowie, Instytut Botaniki im. Władysława Szafera PAN, Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie, Instytut Francuski w Krakowie, , British Council, Włoski Instytut Kultury w Krakowie oraz Teatr Groteska.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. Barbara Kudrycka, a także: Wojewoda Województwa Małopolskiego Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Sejmiku Woj. Małopolskiego Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Przewodniczący Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa prof. dr hab. Karol Musioł, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Stanisław Sennik.

Głównym Sponsorem XII Festiwalu Nauki w Krakowie jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->