ujlogoPonad 200 mln złotych zdobyl UJ na nowe projekty edukacyjne i badawcze. Dodatkowo na projekt FENIKS UJ otrzymał 15 985 242,17 zł. Z okazji tak miłej wiadomości, zapraszam na konferencję prasową jutro, w czwartek 16 kwietnia o g. 12.15 w sali Senackiej Collegium Novum. W konferencji udział wezmą koordynatorzy projektów, rektor, prorektorzy. 

Przełom marca i kwietnia obfitował w informacje pomyślne dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz akceptacji przez Sejm RP nowej transzy dofinansowania budowy kampusu w Pychowicach ogłoszone zostały wyniki konkursu na fundusze pochodzące ze źródeł europejskich. 

208 311 tys. złotych - tyle wyniesie dofinansowanie trzech projektów uniwersyteckich, realizowanych w ramach działania 2.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Pierwszym z nich jest stworzenie Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB - dofinansowanie 90 mln). Przedsięwzięcie to koordynowane jest przez Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Ten sam wydział uzyskał także 28 mln złotych na projekt "Biotechnologia molekularna dla zdrowia". Ostatnim z dużych uniwersyteckich projektów będzie wdrażana przez fizyków i chemików z UJ inicjatywa pt. "Badanie układów w skali atomowej: nauki ścisłe dla innowacyjnej gospodarki".

Wszystkie projekty mają niebywałe znaczenie w procesie rozwoju potencjału naukowego Uniwersytetu. Koncentrują się przede wszystkim na stworzeniu i wyposażeniu nowych laboratoriów. 

Projekty MCB i "Biotechnologia molekularna dla zdrowia" skupiają w obszarze szeroko pojętej biomedycyny, a ich celem jest prowadzenie badań dotyczących różnorodnych aspektów funkcjonowania człowieka. Tak np. w ramach MCB powstaną m.in. Laboratorium Komórkowe umożliwiające badania nad żywymi substytutami skóry ludzkiej oraz Ośrodek Badań Genetycznych i Nutrigenomiki skupiający się nad analizą genomu ludzkiego i zwierzęcego.

Badaniami, które w dużej mierze będą komplementarne wobec analiz prowadzonych przez MCB są prace, których uruchomienie będzie możliwe dzięki projektowi "Biotechnologia molekularna dla zdrowia". Ich cel to opracowanie narzędzi do prewencji, diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia, cukrzycy i nowotworów. W tym projekcie planowane jest utworzenie m.in. laboratoriów biotechnologii roślin, inżynierii komórkowej i tkankowej oraz kilku innych. 

Projekt fizyków i chemików, czyli "Badanie układów w skali atomowej: nauki ścisłe dla innowacyjnej gospodarki" to aktywny krok w rozwoju potencjału tych nauk. Koncentruje się miedzy innymi na tak nowatorskich dziedzinach badań jak nanotechnologie, technologie kwantowe i fotonika oraz zaawansowane materiały. 

Należy podkreślić, że wszystkie te inicjatywy bazować będą na unikatowej i nowoczesnej aparaturze, która znajdzie miejsce na kilku tysiącach metrów powierzchni (samo MCB będzie liczyło 3650 m2 powierzchni laboratoryjnej)

Innym z fundamentów omawianych przedsięwzięć jest interdyscyplinarność badań. W planowanych laboratoriach pracę znajdzie kilkuset naukowców różnych dziedzin nauk medycznych, biologicznych, chemii, fizyki i innych. 

Przyczynią się one też z pewnością do bardziej owocnej współpracy z przemysłem. Jesteśmy pewni, że dzięki nim wzrośnie znacząco liczba wynalazków, a co za tym idzie liczba patentów, prototypów, umów z firmami. Takie działanie w konsekwencji skutkować będą poprawą jakości życia (nowe leki, diagnostyka itd.) społeczeństwa nie tylko Małopolski, ale i kraju. Będzie miało to też przełożenie na wzrost pozycji regionu i Polski w Unii Europejskiej oraz w światowej globalnej gospodarce.  

Nie można zapominać również o dydaktycznej misji uczelni. Poprawę jakości kształcenia umożliwią nowe urządzenia, kontakt z najlepszymi naukowcami, nowe projekty badawcze.  

Kończąc informację o projektach warto podkreślić, że pozyskiwanie finansowania z funduszy strukturalnych dla UJ jest koordynowane przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU), które aktywnie współpracowało w tworzeniu tych bardzo szczegółowych wniosków projektowych.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->