Site logo

Studia ekologiczne w Krakowie

Studia z ekologii Kraków

Gdzie na studia ekologiczne w Krakowie?

Wszystkie kierunki z ochrony środowiska, gospodarki odpadami, OZE, zielonych technologii w Krakowie i Małopolsce

List view

Opinie o studiach ekologicznych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków związanych z ekologią: ochrony środowiska, gospodarki odpadami, OZE, zielonych technologii w Krakowie i Małopolsce. Kierunki ekologiczne okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Ekologiczne
Sebastian Szczęsny

Green energy na Politechnice Gdańskiej

Zielone technologie i monitoring/green technologies and monitoring to specjalistyczny, polsko-angielski inżynierski kierunek studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Studenci uczą się wykorzystywać nowoczesne technologie chemiczne

Czytaj więcej »
Kierunek ochrona środowiska - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania ochrony środowiska. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia ekologiczne w Krakowie i Małopolsce?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku związanego z ekologią: ochrony środowiska, gospodarki odpadami, OZE, zielonych technologii na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia ekologiczne w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach związanych z ekologią? Jeśli wahasz się, czy studiowanie ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami, gospodarki odpadami i rekultywacji terenów zdegradowanych, technologii ochrony środowiska, zarządzania środowiskiem, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia ekologiczne – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to jest ekologia, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane z ekologią realizowane są na studiach licencjackich (3 lata) lub inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (1,5 roku do 2 lat). Ekologia bywa często kojarzona głównie z ochroną środowiska. Pojęcie ekologii jest jednak zdecydowanie szersze. Ekologia jest nauką zajmującą się strukturą i funkcjonowaniem przyrody, a w szczególności badaniem oddziaływaniami pomiędzy organizmami oraz organizmami a ich środowiskiem. Innymi słowy, ekologia to nauka o porządku i nieporządku w przyrodzie, która zajmuje się konsekwencjami wynikającymi z tego porządku i nieporządku dla istnienia biosfery i człowieka. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów będziesz zgłębiać m.in. takie przedmioty jak biologia, mikrobiologia, matematyka, chemia, biochemia, fizyka, ekologia, ochrona przyrody, zoologia, geologia i geomorfologia, mikrobiologia, gospodarka odpadami, monitoring środowiska, zrównoważony rozwój, techniki odnowy środowiska, monitoring powietrza, gleb, wód i przyrody ożywionej.
Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności w zakresie studiów ekologicznych masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu ścieżkę kariery zawodowej, jaką obierzesz po studiach w pracy jako naukowcy, specjaliści, inżynierowie np. w: instytutach badawczych i naukowych, laboratoriach badawczych, kontrolnych, instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska i monitoring środowiska, administracji rządowej i samorządowej, instytucjach powołanych do zarządzania ochroną przyrody i realizujących.

Gospodarka odpadami i rekultywacja terenów zdegradowanych: Student kierunku gospodarka odpadami i rekultywacja terenów zdegradowanych zapoznaje się z wiedzą ogólną z zakresu nauk ścisłych – matematycznych i przyrodniczych (matematyki, fizyki, chemii i biologii). Uczy się części składowych (geokomponentów) środowiska przyrodniczego (świata żywego, skał wraz z rzeźbą terenu, gleby, wód powierzchniowych i podziemnych, atmosfery, klimatu) i zależności, jakie między nimi występują. Podczas nauki na tym kierunku poznaje formy oddziaływań populacji ludzkiej na środowisko oraz stopień i skalę zagrożeń i przekształceń biosfery, atmosfery, litosfery i hydrosfery. W trakcie zajęć uczy się również podstawowych metod kontroli i monitorowania stanu środowiska oraz zagadnień technologicznych istotnych dla ochrony środowiska, w tym procesów technologicznych, które są przyjazne środowisku. Słuchacze w toku studiów na kierunku gospodarka odpadami i rekultywacja terenów zdegradowanych zdobywają wiedzę m.in. z zakresu zintegrowanego zarządzania środowiskiem, strategicznego planowania zrównoważonego rozwoju, metod monitoringu powietrza, gleb, wód i przyrody ożywionej, metod teledetekcyjnych w meteorologii i hydrologii, prognozowania hydrologicznego, metod komputerowych w inżynierii środowiska.

Ochrona środowiska: Ochrona środowiska to bardzo ambitny i wymagający kierunek studiów. Choć na pozór nie wydaje się trudny i skomplikowany, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że człowiek, który podejmuje się zawodowo pracy związanej z ochroną środowiska musi świetnie znać chemię, fizykę, biologię oraz prawo. Wymienione tu dziedziny stanowią ogromną panoramę niezwykle przydatnej wiedzy, a trzeba wiedzieć, że stanowią one tylko pewną część programu studiów opisywanego tu kierunku. Wiedza dotycząca ochrony środowiska ma charakter interdyscyplinarny. Kiedy poprzez wyciek odpadów przemysłowych zostaje zanieczyszczona rzeka, nie wystarczy wiedza i doświadczenie chemika. Nie ma on bowiem pojęcia o oddziaływaniu trucizn na organizmy żywe. Trzeba tu nie tylko wiedzy dotyczącej hydrologii, biologii, toksykologii, ale także biochemii i limnologii. Opinia specjalistów z zakresu pojedynczych dziedzin byłaby raczej mało przydatna, chodzi bowiem o coś więcej – o wiedzę, która wynika z analizy problemu w świetle różnych perspektyw badawczych. Absolwent ochrony środowiska musi znać wszystkie aspekty związane z zagrożeniami przyrody. Powinien także mieć umiejętność łączenia i wyciągania wniosków płynących z różnych dziedzin naukowych, aby jak najskuteczniej realizować swoje zawodowe czynności. Ochrona środowiska naturalnego jest dzisiaj nie tylko zakresem działań zawodowych, ale także stylem życia oraz ideologią. Kierunek ten wymaga zaangażowania intelektualnego oraz swoistego poczucia misji, dlatego młodzi adepci nauk przyrodniczych osiągają zwykle dobre oceny na świadectwie maturalnym. Aby otrzymać wymarzony indeks Ochrony środowiska trzeba zapoznać się z wymaganiami, jakie zostały przedstawione przez komisję rekrutacyjną. Nabór polega najczęściej na konkursie świadectw, w którym brane są pod uwagę wyniki rozszerzonego egzaminu z biologii lub chemii. Studia to ciężka praca nad nauką zagadnień związanych z poznawaniem zagrożeń, którym podlega środowisko naturalne. Część z nich jest oczywiście związana z działalnością człowieka, mówimy wtedy o czynnikach antropogenicznych. Inne powoduje sama przyroda i jej przemiany. Warto zauważyć, że dobry przyrodnik musi odznaczać się biegłością w zakresie różnych dziedzin wiedzy o środowisku. Jego przyszła działalność wymaga bowiem, by był świetnym toksykologiem, znał siedliska zwierząt, umiał zapobiegać skażeniu wód, monitorować różnego rodzaju skażenia, czy umiał określać zagrożenia środowiska związane np. z budową obiektów przemysłowych.

Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami: Studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami mają na celu przekazanie studentom wiedzy przyrodniczej i technicznej służącej do wykonywania zadań o charakterze projektowym, inwestycyjnym i eksploatacyjnym dotyczącym urządzeń, instalacji oraz obiektów służących do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz odpadów. Program kształcenia obejmuje przedmioty ogólne (język obcy, technologia informacyjna, wychowanie fizyczne), przedmioty podstawowe (matematyka ze statystyką, fizyka, chemia, grafika inżynierska), przedmioty kierunkowe dotyczące zagadnień: konstrukcji maszyn, elektrotechniki, automatyki i sterowania, eksploatacji i niezawodności, gospodarki energetycznej, urządzeń energetyki konwencjonalnej i niekonwencjonalnej, podstaw produkcji biopaliw, teorii i technik spalania, prawa i gospodarki odpadami, podstaw działalności: gospodarczej, przedsiębiorczości i zarządzania, organizacji transportu, rachunku kosztów, bezpieczeństwa pracy i ergonomii. Moduł z zakresu odnawialnych źródeł energii obejmuje min: technologię pozyskiwania biomasy, technologii i techniki produkcji biopaliw ciekłych i gazowych, układy kogeneracyjne, ekonomikę w energetyce odnawialnej. Moduł z zakresu gospodarki odpadami zawiera treści kształcenia m.in. z: zarządzania środowiskowego, odpadów w produkcji surowcowej i przetwórstwie, odpadów komunalnych i oczyszczalni ścieków, recyklingu materiałowego, logistyki zagospodarowania odpadów i organizacji usług komunalnych, technologii utylizacji odpadów.

Technologie ochrony środowiska: Technologia ochrony środowiska to kierunek z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych uzupełniony wiedzą o charakterze technologicznym i inżynierskim. Studiując ten kierunek studenci poznają podstawowe procesy i problemy ochrony środowiska oraz metody ich rozwiązywania. Jeśli jesteś osobą zainteresowaną tematyką ochrony przyrody i chciałbyś poznać sposoby oraz techniki jej ochrony, to z pewnością są to studia dla Ciebie. Technologia ochrony środowiska to nie teoretyczne rozważania, a możliwość nabycia praktycznych umiejętności. Program studiów obejmuje następujące zagadnienia: ekonomiczne i prawne podstawy ochrony środowiska, ocena oddziaływania na środowisko, technologie stosowane w ochronie środowiska, składowanie i utylizacja odpadów, technologia wody i ścieków, chemiczne zanieczyszczenia atmosfery i jej ochrona, rekultywacja terenów zdegradowanych, procesy degradacji materiałów, biotechnologia środowiska, operacje jednostkowe i aparatura ochrony środowiska.

Zarządzanie środowiskiem: Zarządzanie środowiskiem oznacza zarządzanie użytkowaniem, ochroną i kształtowaniem środowiska, czyli zarządzanie ochroną środowiska w szerokim tego słowa znaczeniu – w sposób bezpośredni i pośredni, w procesach produkcyjnych oraz w czasie pozaprodukcyjnej aktywności społeczeństwa i pojedynczych osób. Zarządzanie środowiskiem zintegrowane z ogólnym systemem zarządzania np. w przedsiębiorstwie lub gminie, nazywa się zarządzaniem środowiskowym lub proekologicznym.

Inżynieria środowiska: Studia na kierunku inżynieria środowiska mają charakter interdyscyplinarny. Oznacza to, że łączą ze sobą nauki o środowisku z dziedzinami technologicznymi. Zajęcia mają na celu wykształcenie specjalistów w zakresie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji infrastruktury mającej za zadanie zarówno wykorzystanie i przekształcanie zasobów środowiskowych, jak i ich ochronę. W trakcie studiów słuchacz nauczy się rozwiązywać problemy z zakresu infrastruktury podziemnej – sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych i gazowych; wyposażenia technicznego budynków w instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, grzewcze, klimatyzacyjne, chłodnicze i wentylacyjne; procesów i technologii oczyszczania ścieków i uzdatniania wody oraz sposobów zagospodarowania odpadów; systemów wodnych – zagospodarowania rzek, ochrony przed powodzią; wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii w budownictwie energooszczędnym.

Jakość i bezpieczeństwo środowiska: Studia na kierunku jakość i bezpieczeństwo środowiska mają charakter interdyscyplinarny. Łączą ze sobą nauki o środowisku z wiedzą z zakresu jakości i bezpieczeństwa. Słuchacz w trakcie studiów zdobywa wiedzę zakresu nauk przyrodniczych i rolniczych oraz związanych z ochrona środowiska, systemu prawnego ochrony środowiska, uwarunkowań środowiskowych inwestycji oraz instrumentów finansowych w ochronie środowiska. Student poznaje zasady w zakresie wdrażania, utrzymywania i doskonalenia systemów zarządzania środowiskiem i jakością badań oraz prowadzenia audytów.

Gospodarka wodna i ochrona zasobów wód: Studia na kierunku gospodarka wodna i ochrona zasobów wód mają na celu przygotowanie wyspecjalizowanej kadry do pracy w jednostkach administracji samorządowej, instytucjach zajmujących się gospodarką wodną, biurach zarządzania kryzysowego i stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Zajęcia pozwalają na uzyskanie wiedzy z zakresu praw rządzących obiegiem wody w przyrodzie, metod ich monitorowania i gospodarowania zasobami wodnymi w Polsce i Europie.

Geomonitoring.; Studia te związane są z badaniem mechanizmów funkcjonowania ekosystemów, ocena zasobów środowiska przyrodniczego oraz kształtowanie racjonalnych zasad wykorzystania tych zasobów, spełniających warunki zrównoważonego rozwoju. Celem geomonitoringu jest zapobieganie negatywnym skutkom antropopresji, degradacji i wyczerpania się zasobów środowiska. To ciekawe studia dla wszystkich, którzy chcieliby pracować w instytucjach badawczych na specjalistycznych stanowiskach. W toku studiów studenci zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnych technik pomiarowych wielu zjawisk i procesów generowanych w atmo- hydro- i litosferze oraz sferach pośrednich. Uczą się zasad gromadzenia, archiwizowania, weryfikacji i przetwarzania danych pochodzących z geomonitoringu. Poznają właściwości i procesy w tych sferach zachodzące oraz metodologię nauk, których podmiotem są owe sfery. Studenci przygotowują się również do realizacji zadań w ramach państwowych służb związanych z monitoringiem środowiska, jak również instytucji zajmujących się ocenami oddziaływania na środowisko i konsultingiem środowiskowym.

Studia w Krakowie i Małopolsce

Kraków to jedno z największych miast w Polsce i jednocześnie jeden z najważniejszych ośrodków akademickich naszego kraju. W związku z tym większość studentów w Małopolsce korzysta z infrastruktury uczelnianej i rozrywkowej tego miasta. Według danych statystycznych, każdego roku w Krakowie rozpoczyna naukę na pierwszym roku studiów blisko 38 tysięcy studentów. Jednocześnie w mieście studiuje łącznie ponad 142 tysiące osób, dzięki czemu studenci stają się bardzo ważną częścią lokalnej społeczności, co można dostrzec na każdym kroku. Rocznie studia w Krakowie kończy powyżej 40 tysięcy osób, z czego około 50% to absolwenci studiów pierwszego stopnia, w tym 60% to studia licencjackie, a 40% to studia inżynierskie. Studia magisterskie w Krakowie kończy podobna liczba co licencjat. Do najpopularniejszych kierunków należą studia techniczne, przemysłowe i budowlane. Za nimi plasują się kierunki biznesowe i społeczne. Oferta uczelni skierowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców, idealne propozycje dla siebie znajdą zarówno humaniści, jak i osoby o technicznych predyspozycjach. Wysoka jakość nauczania i eksperckie specjalizacje zachęcają do studiowania w Krakowie nie tylko osoby z całej Polski, ale również liczne grono zagranicznych studentów. Ta multikulturowość jeszcze lepiej przygotowuje do wyzwań współczesnego świata oraz otwiera u studentów nowe horyzonty. Poza ofertą edukacyjną, Kraków daje sporo możliwości do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Studia w Małopolsce to oczywiście nie tylko Kraków, choć on jako stolica i ważny ośrodek akademicki na mapie Europy, zdecydowanie znajduje się na czele. Poza Krakowem, z oferty studiów w Małopolsce można skorzystać w takich miejscowościach jak Oświęcim, Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Olkusz, Chrzanów, Miechów, Bochnia i Myślenice. Możliwość studiowania w mniejszych ośrodkach jest bardzo dużym atutem Małopolski. To szansa dla osób, które na co dzień mieszkają w tych miastach lub w ich okolicach. które dzięki łatwemu dostępowi do szkolnictwa wyższego, mogą pogłębiać zainteresowania i pozyskiwać nowe kwalifikacje, bez potrzeby dużych zmian w swoim życiu.

Ekologiczne studia podyplomowe w Krakowie i Małopolsce

Gdzie w Krakowie i Małopolsce zdobywać wiedzę z ochrony środowiska, gospodarki odpadami, OZE, zielonych technologii - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach ekologicznych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków geograficznych na Krakowie i Małopolsce uczelniach?

Praca po studiach ekologicznych

Warto zastanowić się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów ekologicznych zgodny jest z predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tych kierunkach studiów można rozpocząć budowanie swojej ścieżki kariery w prywatnych firmach i instytucjach publicznych poprzez pełnienie funkcji inspektora ochrony środowiska, inżyniera środowiskowego oraz specjalisty do spraw odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskiem. Osoby o takim wykształceniu bardzo często pracują w charakterze inżyniera ochrony środowiska. Ochrona środowiska to nie tylko praca w charakterze inspektora środowiskowego. Ochrona środowiska to cały sektor usług, których celem jest dbanie o środowisko, które nas otacza oraz praca nad poprawą ekologii. Wraz ze zmianami polityki i reformami w strukturach Unii Europejskiej rośnie coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny ochrony środowiska. Absolwent studiów I i II stopnia może pogłębiać wcześniej zdobytą wiedzę w ramach studiów doktoranckich i rozwijać swoją karierę na uczelni. W tym zawodzie istnieje deficyt specjalistów, dlatego absolwenci kierunków rolniczych, mogą liczyć na wiele ciekawych ofert pracy.

Specjalista ds. zarządzania odpadami: W celu pracy na stanowisku specjalisty ds. zarządzania odpadami należy ukończyć jeden z kierunków ekologicznych, takich jak: ochrona środowiska, gospodarka odpadami i rekultywacja terenów zdegradowanych, zarządzanie środowiskiem oraz kierunki pokrewne. Absolwenci na podstawie zdobytej wiedzy potrafili pomóc przedsiębiorstwom, gminom przygotować się do polskich i unijnych procedur regulujących obszar gospodarki odpadami oraz przyczynić się do wzrostu ich konkurencyjności. Absolwenci tych studiów mogą podejmować pracę jako specjaliści od rekultywacji terenów zdegradowanych i zdewastowanych, gospodarki odpadami, kształtowania środowiska pod różne sposoby zagospodarowania. Znajdą również zatrudnienie w administracji państwowej i samorządowej, w organizacjach pozarządowych związanych z inżynierią, ochroną i kształtowaniem środowiska, w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie.

Specjalista ds. ochrony środowiska (inspektor): W celu pracy na stanowisku inspektora ochrony środowiska należy ukończyć jeden z kierunków ekologicznych, takich jak: ochrona środowiska, zarządzanie środowiskiem, gospodarka odpadami i rekultywacja terenów zdegradowanych oraz kierunki pokrewne. Zagadnienia związane z ochroną środowiska to jedno z najważniejszych wyzwań w gospodarce światowej w XXI wieku – zgodnie z troską o planetę, jej zasoby i jakość życia przyszłych pokoleń. Oznacza to, że dla specjalistów z tej dziedziny będą otwierać się liczne ścieżki zawodowe. Ochrona środowiska i ekologia to dziedziny, w których bardzo intensywnie w ostatnich latach rozwija się sektor organizacji pozarządowych. Dynamicznie kształtują się stowarzyszenia i fundacje krajowe. Teren Polski obejmują swoim działaniem także organizacje międzynarodowe. Coraz większa świadomość ekologiczna, a także formalne wymagania stojące przed inwestorami funkcjonującymi na terenie UE, są przyczyną wzrostu liczby miejsc pracy dla absolwentów ochrony środowiska w przemyśle, administracji rządowej i samorządowej, a także w różnego rodzaju instytucjach ochrony przyrody.

Specjalista ds. odnawialnych źródeł energii: W celu pracy na stanowisku specjalisty ds. odnawialnych źródeł energii należy ukończyć jeden z kierunków ekologicznych, takich jak: ochrona środowiska, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, zarządzanie środowiskiem lub kierunki pokrewne. Absolwenci tych studiów potrafią samodzielnie zaprojektować instalację OZE. Wykonują obliczenia inżynierskie, analizę podstawowych części maszyn i urządzeń energetycznych. Opracowują dokumentację techniczną i oceniają efektywność funkcjonowania zaprojektowanych maszyn, urządzeń i całych systemów. Wykorzystują nowoczesne narzędzia inżynierskie. Interdyscyplinarne wykształcenie absolwenta przygotowuje go do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem i obrotem energią na rynkach lokalnych oraz w przedsiębiorstwach przetwarzających lub utylizujących odpady pochodzenia rolniczego. Absolwent jest też przygotowany do pracy w administracji rządowej i samorządowej oraz w doradztwie na stanowiskach związanych z zagadnieniami energetycznymi lub zagospodarowaniem odpadów.
Technolog ochrony środowiska: W celu pracy na stanowisku technologa ochrony środowiska należy ukończyć jeden z kierunków ekologicznych, takich jak: ochrona środowiska, technologię ochrony środowiska, zarządzanie środowiskiem lub kierunki pokrewne. Absolwent będzie przygotowany do pracy w przemyśle, drobnej wytwórczości, laboratoriach badawczych i kontrolnych, instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska i w administracji.

Specjalista ds. zarządzania środowiskiem: W celu pracy na stanowisku specjalisty ds. zarządzania środowiskiem należy ukończyć jeden z kierunków ekologicznych, takich jak: ochrona środowiska, technologie ochrony środowiska, zarządzanie środowiskiem lub kierunki pokrewne. Specjaliści zarządzający środowiskiem mają za kompetencje do kreowanie rozwiązań służących promowaniu i wdrażaniu proekologicznych form gospodarowania oraz sposobów ich finansowania, szczególnie w sektorze odnawialnych źródeł energii, gospodarki wodnej oraz ochrony przyrody.

Rynek pracy w Krakowie i Małopolsce

Rynek pracy w Krakowie wygląda bardzo atrakcyjnie i dodatkowo wpływa na popularność miasta jako ośrodka akademickiego. Uczelnie aktywnie współpracują z renomowanymi pracodawcami, co ułatwia absolwentom start na rynku pracy. W samym Krakowie działa obecnie około 25 tysięcy firm oraz około 75 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych. Według najnowszych danych, bezrobocie w Małopolsce wynosi obecnie 5,5%, a w samym Krakowie wynosi ono poniżej 3%. Absolwenci kierunków technologicznych mogą liczyć na zatrudnienie w firmach, które należą do liderów rynku. Wśród nich znajdują się między innymi Comarch SA, ELTE GPS Sp. z o. o. oraz Synerise. Studenci z kierunków logistycznych mogą być niezbędni praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, w tym między innymi w Matex Transport S.C, czyli prężnej firmie transportowej. Do dużych zakładów pracy w Krakowie koniecznie trzeba zaliczyć również Wawel S.A. (produkcja słodyczy), Walstead Kraków Sp. z o. o. (drukarnia), Capgemini Sp. z o. o. (consulting), TEVA Operations Poland (farmaceutyka), Mota-EGIL Central Europe (branża budowlana), czy Philip Morris Polska (branża tytoniowa), które mają siedziby w Krakowie. Ponadto w Małopolsce siedziby mają Grupa Azoty S.A. GK w Tarnowie, Grupa Valeo w Skawinie, Grupa Maspex w Wadowicach, czy też Synthos S.A. GK w Oświęcimiu. Kraków to bardzo ważne centrum IT w Polsce, co również sprzyja tutejszym absolwentom, kierunków informatycznych. Oferta pracy w Krakowie i Małopolsce jest rozbudowana, dzięki czemu większość osób znajdzie idealne propozycje dla siebie. Dodatkowo region ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie, a lokalne Tatry i Podhale to miejsca, które tętnią życiem przez cały rok i tu również łatwo znaleźć zatrudnienie. Rynek pracy przyjazny jest zarówno absolwentom jak i studentom. Pierwsi mogą znaleźć pracę bezpośrednio w swoim zawodzie, studenci mogą zdobywać doświadczenie zgodne z kierunkiem studiów lub pracować w zupełnie innej branży, pozyskując w ten sposób środki na swoje utrzymanie. Pod tym względem Kraków i region Małopolski są bardzo wdzięczne. Niska stopa bezrobocia oraz szerokie grono uznanych, dużych pracodawców, to bardzo duży atut i magnes dla kandydatów na studia.

Zawód: Technolog żywności

Przemysł spożywczy w Polsce zatrudnia ponad 500 tys. osób i ciągle się rozwija. Jest to rynek perspektywiczny, raczej odporny na kryzysy finansowe. Jeśli poszukujesz stabilnej pracy, a chemia i biologia nie sprawiają Ci problemu, pomyśl o zawodzie technologa żywności. Nie musi to wcale oznaczac, że będziesz specem od chemii w żywności, GMO i “trucia ludzi”. Wręcz przeciwnie: jako technolog żywności

Czytaj więcej »

Zawód: Geolog

Fascynuje Cię budowa ziemi i procesy geologiczne, które w niej zachodzą? Świetnie, właśnie znalazłeś zawód, który pomoże Ci w rozwijaniu pasji i zainteresowań oraz zapewni stabilne zatrudnienie po ukończeniu studiów! Kim jest geolog? Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziesz nieco niżej, a teraz chcielibyśmy powiedzieć Ci nieco więcej o samej geologii, czyli dziedzinie, którą będziesz zajmował się na gruncie zarówno praktycznym,

Czytaj więcej »

Jeżeli Ochrona Środowiska, to tylko na AGH!

Na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska zdobędziesz wiedzę z zakresu zanieczyszczenia i ochrony powietrza, wody i ziemi; najnowszych technologii; problematyki gospodarki odpadami; rekultywacji środowiska; odnawialnych źródeł energii. Czego uczą się studenci na ochronie środowiska? Kierunek Ochrona Środowiska obejmuje unikalny w skali kraju profil kształcenia łączący zagadnienia z zakresu nauk o Ziemi, chemii, biologii i toksykologii, w tym toksykologii sądowej.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję